Pages Navigation Menu

Aplikacje mobilne dla prawnika i wykładowcy.

Aplikacje mobilne dla prawnika i wykładowcy.

Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem iPad’a oraz fanem aplikacji mobilnych. Nie powiem, że iPad zmienił moje życie, ale na pewno jest istotną pomocą w mojej pracy jako prawnika i wykładowcy. Dziś chciałbym podzielić się z Państwem wrażeniami dotyczącymi 5 spośród najczęściej używanych przeze mnie aplikacji mobilnych.1. Slide Shark

www.slideshark.com

Slide Shark to jedno z moich najcenniejszych odkryć w świecie aplikacji mobilnych. Właściwie jest to nie tylko aplikacja, lecz usługa hostingu prezentacji w chmurze, wraz z możliwością ich ściągnięcia i prezentacji na urządzeniu mobilnym. W ramach standardowego, darmowego konta otrzymujemy 100 MB przestrzeni dyskowej na przechowywanie własnych prezentacji. W praktyce, pozwala mi to na przechowywanie w chmurze ok. 8 dużych prezentacji (każda ok. 100 slajdów, ze zdjęciami, bogatą grafikom itp.). W celu skorzystania z usług, wchodzimy na stronę internetową www.slideshark.com i po zalogowaniu się, za pomocą przyjezdnego interfejsu zamieszczamy prezentacje w chmurze. Następnie za pomocą aplikacji ściągamy kopię prezentacji na urządzenie mobilne. Aplikacja posiada niezwykle użyteczny interfejs, wzorowany nieco na Keynote. W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać widok obejmujący jedynie aktualnie prezentowany slajd, lub np. widok obejmujący kolejne slajdy oraz notatki. Oferowany również jest stoper pokazujący czas od rozpoczęcia prezentacji oraz czas poświęcany na omówienia danego slajdu. Przyciskając w ekran iPad’a wywołujemy wirtualny wskaźnik laserowy.  Pokazem slajdów możemy sterować poprzez przesuwanie slajdów na ekranie iPad’a lub zdanie za pomocą sprzężone z nim iPhon’a. Moim zdaniem, jedną z największych zalet tego rozwiązania jest szybkość, z jaka można rozpocząć prezentacje po wejściu na salę. Nie czekając na uruchomienie komputera, wgranie oprogramowania itp., po prostu podłączamy iPad’a i zaczynamy…J

 

2. Evernote

www.evernote.com

Jest to wspaniała aplikacja do prowadzenia i zarządzania notatkami. Oprogramowanie Evernote dostępne jest zarówno w wersji na tradycyjny komputer, jak również na urządzenia mobilne. Aplikacja umożliwia tworzenie odrębnych notatników, w których przechowywać możemy podzielone tematycznie notatki. Aplikacja umożliwia tworzenie notatek pisemnych i głosowych, dodawanie linków i zdjęć. Dzięki aplikacji możemy wykorzystać aparat iPad’a jako skanera dokumentów, które po zeskanowaniu przechowywane będą w notatniku. Do dyspozycji mamy szerokie możliwości przeszukiwania notatek. Każdą z notatek opisywać możemy wieloma słowami kluczowymi, co ułatwia dotarcie do szukanych materiałów.  Aplikacja integruje się z pochodzącym od tego samego producenta oprogramowaniem Penultimate służącym do sporządzania na urządzeniu mobilnym odręcznych notatek i rysunków. W ten sposób skoroszyt z notatkami wzbogacić możemy o nasze odręczne szkice i notatki.

Oprogramowanie w wersji na komputer integruje się z przeglądarką internetowa, dzięki czemu mamy możliwość dodawania notatek w postaci stron internetowych oraz wycinków tekstów (np. artykułów) zamieszczonych na stronie internetowej.

Oczywiście wszystkie notatki przechowywane są w chmurze, co umożliwia ich zarówno na wykorzystywanym laptopie, czy komputerze stacjonarnym, jak również urządzeniu mobilnym.

Oprogramowanie jest naprawdę niezwykle pomocne w przygotowywaniu kolejnych wykładów, szkoleń i artykułów. Na co dzień, znajdując w Internecie masę informacji, które mogą się przydać przy przygotowywaniu wykładów czy pisaniu artykułów, do razu tworzę odpowiednią notatkę (np. wycinek strony internetowej) i oznaczam ją tagami. Potem, przygotowując wykład lub artykuł mój zbiór notatek staje się niezwykle pomocny..

 

3. Good Reader

www.goodiware.com

Good Reader to przede wszystkim zaawansowany czytnik PDF. Dzięki aplikacji uzyskujemy możliwość nie tylko prostego przeglądania PDF, lecz również wprowadzenia notatek oraz szeregu możliwości znakowania testu (różnego rodzaju podkreślenia, oznaczania tekstu, odręczne znaczniki itp.). Good Reader to nie tylko czytnik PDF, lecz cały system do zarzadzania dokumentami przechowywanymi w chmurze. Aplikacja integruje się z usługami przechowywania danych w chmurze, w tym wykorzystywanymi przeze mnie Dropbox oraz SugarSync. Na co dzień wykorzystuję zatem tę aplikację do czytania i zarządzania dokumentami przechowywanymi w chmurze.


4. Planner Plus

www.appxy.com/planner-plus/

Przez dłuższy czas szukałem dobrego kalendarza na IPAD’a, który poprawnie integrowałby się z kalendarzem Outlooka. Po szeregu prób i testów kolejnych aplikacji na razie mój wybór padł właśnie na Planner Plus. Jest to elektroniczna wersją organizera, jakiego w wersji tradycyjnej, oprawionego w skórzane okładki używałem jeszcze kilka lat temu… Myślę, że tak naprawdę aplikacja jest atrakcyjna dzięki bardzo dobrze opracowanej grafice, sprawiającej wrażenie, że nadal obcujemy z tradycyjna książką…. Oprócz funkcji typowego kalendarza, umożliwia prowadzenie listy zadań, notatek itp. Oczywiście kalendarz poprawnie integruje się z kalendarzem Outlooka.


5. Kindle

www.kindle.amazon.com

Kindle na IPad’a to czytnik e-booków dostępnych w Amazon. Aplikacja posiada bardzo przyjazny interfejs użytkownika. Umożliwia np. zmianę wielkości tekstu, czcionek, tła itp. Chyba największą zaletą aplikacji jest wbudowany bardzo dobry słownik angielsko – angielski. Aplikacja znacznie ułatwiła mi codzienne czytanie literatury prawniczej w j. angielskim.